Kultúra PDF Vytlačiť E-mail
Streda, 18 Jún 2008 17:03

V obci sa nachádza kultúrny dom, v ktorom sídli i obecný úrad a obecná knižnica.

Obecná knižnica je v obci jedinou stálou kultúrnou inštitúciou. Jej zriaďovateľom je od roku 1991 Obecný úrad v Trnovci a jej vedúcou je Jana Rybárová. V knižnici sa nachádza 2853 zväzkov kníh. Knižnica, okrem bežnej agendy požičiavania kníh z knižničného fondu, poskytuje bezplatnú internetovú službu pre verejnosť.

Knižnica má k dispozícii okrem počítača, televízora a videoprehrávača i zosilňovač, mikrofón so stojanom a reproduktor. Toto technické zariadenie využíva intenzívne Detský divadelný súbor pri Obecnej knižnici v Trnovci pri nácviku monológov a dialógov v pripravovaných divadelných hrách.

Detský divadelný krúžok vznikol v Trnovci v roku 1998, ktorý až do roku 2004 každoročne pripravil divadelné predstavenie s rozprávkovou tematikou (Snehulienka z horárne, V Orechovom kráľovstve, ...). Po dvojročnej prestávke pokračuje vo svojej činnosti a v roku 2007 pripravuje rozprávkovú divadelnú hru „Trojruža“. Divadelný krúžok vedie pani Irena Kubová.

Medzi významné osobnosti obce Trnovec patrí básnik Dušan Kuba. Narodil sa v roku 1932 v Bratislave. Detstvo prežil v Holíči, kde vyrastal u starých rodičov, neskôr odišiel bývať do Unína, kde dlhší čas pôsobil ako učiteľ na miestnej Základnej škole. Od roku 1990 žije v Trnovci.
V októbri 2005 predstavil Dušan Kuba svoju básnickú prvotinu, ktorej dal názov „Ruža“. Je zbierkou obsahujúcou 24 básní, ktoré autor napísal v ranom období svojej tvorby. V novembri 2006 vydal ďalšiu zbierku básní, ktorú nazval „Verše pre malých i veľkých“.

V obci pôsobí niekoľko záujmových združení a klubov:

• Únia žien,
  • Jednota dôchodcov,
  • Národopisný krúžok,
  • Futbalový klub TJ Družstevník,
  • Miestne poľovnícke združenie.

Spoločenský život v obci je udržiavaný každoročnými kultúrno-spoločenskými podujatiami:

• fašiangy (organizátor: Národopisný krúžok),
  • Spoločenský ples (organizátor: Únia žien, TJ Družstevník),
  • Výstava s veľkonočnou tematikou (organizátor: klub KDH)
  • Stavanie 1.mája (organizátor: Národopisný krúžok),
  • Deň matiek (organizátor: Únia žien),
  • Deň detí (organizátor: Únia žien),
  • stolnotenisový turnaj (organizátor: klub KDH),
  • výstava ovocia a zeleniny (organizátor: Jednota dôchodcov),
  • hodová zábava (organizátor: TJ Družstevník),
  • Mesiac úcty k starším (organizátor: Jednota dôchodcov),
  • Futbalový turnaj o pohár starostu obce (organizátor: TJ Družstevník),